Ünlü tatil merkezinde örümcek paniği | Dünyanın en zehirli türlerinden biri

Oyuncu

New member
Ünlü tatil merkezinde örümcek paniği | Dünyanın en zehirli türlerinden biri

Balıkesir'in ünlü tatil merkezi Ayvalık'taki bir sitede dünyanın en zehirli örümceklerinden biri olarak gösterilen bir tür bulundu. Milli Parklar Doğa Koruma ekiplerince teslim alınan örümceğin, zehri ile sinir hücrelerini öldürdüğü ancak insanlara kolay kolay saldırmadığı belirtildi.

ZCXsm6dWx0OOcecTmJTVUw.jpg

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde dünyanın en zehirli örümcek türlerinden biri olan "argiope lobata" bulundu.
VlEU6F77yUeWBijN97WKSw.jpg

Ayvalık'ın Sahilkent Mahallesi Engürü Sitesi'nde ikamet eden Mustafa Gökmenoğlu, bahçesindeki yeşillik bir alanda ağ kuran bir örümceği fark etti. Farklı bir görünüme sahip örümceğin fotoğraflarını çeken Gökmenoğlu, aynı sitede yaşayan İstanbul Üniversitesi Veteriner Sağlık Bölümü son sınıf öğrencisi Zeynep Diker’e haber vererek örümcek hakkında bilgi istedi.
3vVMoRZptUiTt6qncHSQFA.jpg

Büyük bir karasineği kıskacının arasına alıp, zehriyle öldürdüğü gözlenen örümceğin dünyanın en zehirli örümcek türlerinden birisi "argiope lobata" olduğunu öğrenen Mustafa Gökmenoğlu, hemen örümceği yakalayarak Milli Parklar Doğa Koruma Burhaniye Şube Müdürlüğü'nü aradı.
WDijUkaE406pTI2-I3RcFQ.jpg

İhbar üzerine bölgeye gelen ekip, zehirli olduğu iddia edilen örümceği gelip teslim aldı.
CvKI82UWckCUpm44aZ0u6A.jpg

Örümceğin eşini bile yiyebilen dişi bir tür olduğu ancak kolay kolay insanlara saldırmadığı, güçlü zehriyle ağına takılan avını anında öldürebildiği bildirildi.
GZbhbOzLnUiadVvQO5-X4w.jpg

Farklı desenleri ile dikkat çeken "argiope lobata" türü örümceğin, taşıdığı güçlü zehirle insan vücudundaki sinir hücrelerini öldürerek can kayıplarına neden olabileceği ancak kolay kolay insanlara saldırmadığı belirtiliyor.
_m5r6F1gKUKkEhuqZjm8KQ.jpg

Ölümcül zehrin tıp dünyasında ise "nörodejeneratif" hastalığının tedavisinde kullanıldığı biliniyor.
aQLmjl_K50OEdN6c4ywzRg.jpg

Mustafa Gökmenoğlu, sitede örümceğin benzerinin daha önce de görüldüğünü söyleyerek "Zehirli olduğunu öğrendikten sonra örümceği dikkatlice ve zarar vermeden kapaklı bir plastik bardağın içine aldım. Sonra da yetkilileri arayıp, teslim etmek üzere Milli Parklar Doğa Koruma yetkililerine haber verdim." dedi.
N25AJda-qEaw_UuZZ7Py4Q.jpg

İlginç örümceğin eşinin de yakınlarda olabileceğini ve hatta yavrularının da çevrede bulunabileceğine dikkat çeken site sakinlerinden İstanbul Üniversitesi Veteriner Sağlık Bölümü son sınıf öğrencisi Zeynep Diker ise, “Aynı örümceğin bir benzerini daha önce sitemizin alışveriş merkezinin etrafında gördüm. Fotoğrafladıktan sonra cep telefonumdaki bir uygulama sistemi üzerinden üniversitemizdeki profesörlerimiz ve eğitim görevlilerimizden bilgi almak için aralarında bulunduğum bir grupta paylaştım. Eğitim görevlilerimizden biri zehirli olduğunu söyleyince internetten konuyu detaylı olarak araştırdım." diye konuştu.
8wNJ4LdyQkKZ1F2s4585DQ.jpg

mmjmJyUzdEGM8Na_PmxAyg.jpg

LcOnOMdmckq4EpdPbnauPA.jpg

UXv_L0WNEk6PlvE3bYm53Q.jpg

FOWPZQDi1UGPGrm8deSGtg.jpg

tMk198drEEiydrfhgR1hTA.jpg

zqj1nT8likWTLxqcjhgEUQ.jpg

HFgimjdqmkm053QvO65Xtg.jpg