Dünyanın en küçük 5 ülkesi | Ülkenin tamamını dolaşmak yarım saat sürüyor!

Oyuncu

New member
Dünyanın en küçük 5 ülkesi | Ülkenin tamamını dolaşmak yarım saat sürüyor!

Yüzlerce milyon insanın yaşadığı, devasa topraklara yayılmış ülkeler kadar dünyada varlığını bilmediğimiz büyüklüğü birkaç futbol sahasını geçmeyen ülkeler de yer alıyor. İşte dünyanın en küçük 5 ülkesi...

D8xx8lDAdUO9sOh2quEDEg.jpg

Pasifik Okyanusu'nda bulunan dokuz küçük ada, Tuvalu ülkesini oluşturuyor. Adalardan en büyüğü olan Funafuti, ülkenin başkenti. 12 bin kişinin yaşadığı ülkede en yüksek yer, deniz seviyesinden birkaç metre yüksekte yer alıyor.
FYKxN6yc10Kdxh25mUsU6A.jpg

İtalya sınırları içerisinde, Titano Dağı'nda yer alan ülke sadece 61 kilometre kare büyüklüğünde. Ancak yine de kendi uluslararası spor takımları ve eğitimli bir ordusu var.
LfXC1Hnm0UercqkKhp_A3w.jpg

Tıpkı San Marino gibi Vatikan da tamamen İtalya tarafından karayla çevrili. Düzenli bir başkanı, hükümeti ve hatta yerli nüfusu olmadığı için dünyadaki diğer tüm ülkelerden daha farklı bir düzene sahip. Vatikan, bilindiği üzere Papa tarafından yönetiliyor.
j-4ynkp2kkSVx--nRiGxNw.jpg

Hawaii ile Avustralya'nın ortasında yer alan ülkenin resmî bir başkenti yok. Bununla beraber, Nauru o kadar küçük bir ülke ki arabayla etrafını dolaşmak ortalama yarım saat sürüyor. Nauru'yu ziyaret eden turistler günlerini balık tutarak ve yüzerek geçirebilir zira burada yapacak başka bir şey yok.
NJ_8dvPvmEqq6Ip_-0MboA.jpg

Bu küçük ülkenin sınırları Fransa ile Akdeniz tarafından paylaşılıyor. İtalya'ya olan yakınlığı göz önüne alındığında, Monako halkı hem Fransızca hem de İtalyanca konuşuyor. Küçük ama fazlasıyla kalabalık olan ülke; lüks yaşam ve kumarhaneleriyle bolca ziyaretçi çekiyor.
 
Üst